SEO: jak na optimalizaci? A co cena?

I ten největší introvert chce být na internetu vidět, pokud tam nabízí své služby. Může toho docílit dvěma způsoby – placenou reklamou, nebo optimalizací webových stránek. První možnost stojí peníze, zatímco druhá spíše čas. Její efekt je ovšem dlouhodobý a při správném nastavení bude přinášet návštěvníky po mnoho let. Platí ale opravdu rovnice, že SEO = návštěvnost zdarma?

Ano i ne. Pojďme si tu nejednoznačnou odpověď na jednoduchou otázku trošičku vysvětlit.

Co je SEO?

SEO (Search Engine Optimization) představuje nikdy nekončící proces, jehož snahou je zajistit, aby se váš web po zadání vybraných klíčových slov zobrazil na co nejvyšší pozici v SERPU (stránka výsledků vyhledávání). A pokud se to podaří, tak získáte četné a zároveň správné publikum, aniž byste zaplatili jedinou korunu za reklamu.

Ale zároveň platí, že čas jsou peníze. A vy budete muset investovat opravdu velké množství této komodity, než uvidíte výsledky. Proto by mohlo být lehce zavádějící tvrdit, že je SEO návštěvnost zdarma. Optimalizace webových stránek není sprint, nýbrž maraton, v jehož cíli budete zpětně rádi za každý uběhnutý metr, i když to někdy dost bolelo. Takovou dřinu totiž nepodstoupí zdaleka každý, takže kdo vytrvá, ten bude náležitě odměněn. No pain, no gain!

Proč je SEO tak důležité?

Statistiky z vyhledávačů ukazují, že 95 % uživatelů „důvěřuje“ vyhledávačům natolik, že se spokojí s výsledky vyhledávání na první straně. Ta ale zobrazuje jen 10 webů v neplaceném přirozeném výběru, které algoritmus vyhodnotí jako obsahově i formálně nejrelevantnější.

Dalších 11 míst je pak na první stránce vyhrazených pro placenou PPC reklamu. Z toho vyplývá nutnost zvyšovat návštěvnost z tzv. organického výběru vyhledávačů. Ať už proto, že u osob, přicházejících na stránku cíleně po zadání klíčových slov do Googlu nebo Seznamu, je výrazně větší šance poptávky nebo zakoupení služeb oproti „nevyžádané“ reklamě, tak na základě skutečnosti, že pouhých 5 % uživatelů pokračuje v hledání i na následujících stránkách.

Jak na SEO optimalizaci

Se SEO optimalizací můžete začít sami nebo to nechat na profíkovi. Vždy záleží na vašich možnostech. Z našich zkušeností sami moc neušetříte, protože profíci ví jak na to a jsou při práci mnohem efektivnější. Ví na co se zaměřit. Pozor ale při výběru správného profíka na jeho zkušenosti.

Mechanismus vyhledávání

Nejpoužívanějším světovým vyhledávačem je Google, jehož cílem je uspořádat informace z celého světa takovým způsobem, aby po zadání dotazu poskytl nejrelevantnější a nejrespektovanější zdroje informací k požadovanému tématu. Algoritmus vyhledávání je opravdu složitý, známe spousty signálů, které pomáhají při optimalizaci, ale samotný algoritmus je tajný.

Google vs Seznam

V Česku máme velké specifikum v podobě optimalizace pro dva vyhledávače, což trochu celou věc komplikuje. Mimo Ruska a Číny jsme jednou z malá zemí na světě, kde není dominatní Google. I kdyz časem se jeho podíl na vyhledávání v Česku zvyšuje a dneska už je to přes 70 %.

SEO on-page faktory

Každý větišnou začíná s optimalizacích on-page faktorů. Roboti pro doporučení upřednostňují stránky, na nichž se vyskytují stejná nebo podobná slovní spojení, které uživatel zadal do vyhledávače. Dále se hodnotí bohatý, relevantní a pravidelně aktualizovaný obsah i správné vyplnění údajů ve zdrojovém kódu stránky. Každá by každá optimalizovaná stránka měla obsahovat tyto fráze v:

  • Titulku
  • Nadpisu a podnadpisech
  • Textu
  • Popisku
  • URL adrese
  • Optimalizaci obrázků

SEO optimalizace pro obrázky

Nezapomínejte na optimalizaci obrázků pro vyhledávače. V současné době se už více než 30 % vyhledávání uskuteční přes obrázky. Můžete tak díky nim získat až 30 % organického trafficu na váš web právě z nich. Důležité je mít vlastní fotky a správně s nimi pracovat:

  • Pojmenujte zdrojový soubour obrázku
  • Vyplňte alternativní obrázek
  • Vyplňte titulek obrázku

SEO off-page faktory

Hodnocení vašich stránek ovlivňují i signály mimo stránky. Nejvíce jsou to:

  • Kvalitní zpětné odkazy
  • Recenze na Google My Business, Firmy.cz nebo Facebooku

Všeho s mírou, pozor i na další signály

Při optimalizaci si dejte pozor, aby jednotlivé title, nadpisy, texty apod. nebyly psané pro vyhledávače, ale pro lidi. Často se na to zapomíná a takové texty vám úspěch nepřinesou. Protože mimo zmíněných klíčových slov vyhledávače také hodnotí:

  • Bounce rate
  • Čas na stránce
  • Počet shlédnutých stránek
  • Zpětné odkazy

Pokud tedy budete mít všude vyplněná správná klíčová slova, ale text nebude pro čtenáře přínosný, budete mít velký bounce rate (míru opuštění stránky) a to je pro vyhledávače signál, že tento obsah nejspíše nebude zajímat ani další potencionální čtenáře a vaše stránka se tak nebude zobrazovat na předních pozicích. To stejné platí i pro další uvedené hodnoty.

Jak vybrat ty správná klíčová slova?

K úspěšné optimalizaci potřebujete analýzu klíčových slov, abyste měli k dispozici co nejvíce možných slovních spojení, které mohou vaši potenciální zákazníci hledat a které vás samotné třeba ani nenapadnou. A ty pak sami nebo s odbornou pomocí implementovat do textů na webu i příslušných sekcí ve zdrojovém kódu, používat je i pro tvorbu průběžného obsahu, jako jsou články na blogu a v Google analytics je jednoduše monitorovat. Profíci ví, na jaká klíčová slova se zaměřit. Není dobré se zaměřovat na velmi konkurenční dotazy, ale spíše na tzv. long taily.

Co je long tail?

Výraz long tail (dlouhý ocas) je technika, kdy se při optimalizaci zaměřujeme na delší slovní spojení dvou a více slov. Tyto slova nemají takovou hledanost, ale také nemají tak velkou konkurenci jako obecné výrazy. Navíc zacílením konkrétního výrazu získáváme relevantnějšího uživatele. Tedy například, když zacílíte na výraz “sjezdové lyže”, tak bude těžké se dostat na přední příčky, a ani konverzní poměr nebude dobrý. Když zacílíte na “dámské sjedzové lyže růžová barva”, tak máte velkou šanci, že při hledání tohoto výrazu jde o zákazníka, který ví co chce a vy tak dosáhnete toho co chcete, prodávat!

Analýza klíčových slov

Z klíčovky navíc můžete krásně vycházet i při tvorbě webu či e-shopu a pojmenovat jednotlivé podstránky, kategorie nebo produkty tak, aby jejich název odpovídal často hledanému výrazu. Nevěřili byste, jak často se tahle šance zůstává nevyužitá. A kolik obsahově kvalitních stránek končí v propadlišti SERPu.

Jaká je cena SEO optimalizace?

Jak jsme už jsme psali, SEO není zadarmo, ať už si ho budete dělat sami, tak vás to bude stát spoustu času, který můžete investovat do rozvoje byznysu nebo jiných věcí. Tedy vždy je to investice, která se ale časem snižuje a v dlouhodobém hledisku přináší více, než jsem investovali. Zároveň některé PPC kampaně používají titulky z webů, a tak vám SEO optimalizace můžete pomoci k lepším výkonu placené reklamě.

Cena se vždy odvíjí od vašich možností. Pokud si ho budete dělat sami, je to jen o vašem čase. Pokud budete spolupracovat s odborníky, tak záleží na jejich hodinové sazbě. Je dobré investovat měsíčně minimálně 5 hodin do SEO. Taková investice se pak může pohybovat okolo 5 000 Kč/měsíčně.

Chcete pomocí SEO dosáhnout dlouhodobé návštěvnosti “zdarma”? Kontaktujte nás. Zpracujeme vám analýzu klíčových slov, abyste věděli jak na to. A v případě zájmu ji i rádi zapracujeme do webu a postaráme se o systematickou optimalizaci pro vyhledávače.